Carl von Linde

Als ich in Deutschland war, hatte ich einen Präsentation über deutsche Erfinder. Ich musste eine Präsentation über deutsche Erfinder machen. Ich habe Carl von Linde gewählt. Es gab einen Artikel in Wikipedia.de über Carl von Linde. Ich habe das gelesen und von Deutsch zu Türkisch übersetzt. Ich habe einige Sätze einfächer gemacht, weil die Türken es nicht gut verstehen können. Dieser Text war erster Text für mich, der ich sehr viel und Professional übersetzt habe. Die Sprache des Artikel ist Türkisch. 

Linde protestan luteriş bölge papazının Berndorf köyünde 9 çocuktan 3.süydü. Carl’ın babası mesleki nedenlerle St. Mong kilisesini devraldı. Carl sık sık ziyaret ettiği Kemptener iplik fabrikasında olgunlaştıktan sonra ailesi bir papaz evine taşındı. Beşeri bilimler Kolejinde Abitur sınavını geçtikten sonra; Kempten (şimdiki Carl von Linde Gymnasium) Carl Linde Rudolf Clausius, Gustav Zeuner ve Franz Reuleaux’un öğretmenliğini yaptığı Politeknikum Zurih’de okumaya başladı. 1864’de eğitimini tamamlamadan yarıda bıraktı. Yaşanan bir öğrenci protestosundan sonra sınırdışı edildi. Reuleaux, Kottern’in Bauvoll fabrikasında çıraklık konusunda yardımcı oldu. Orada Münih‘e taşınmadan önce kısa bir süre kaldı. Daha sonra Lokomotif fabrikasında inşaat bürosunun müdürü olarak çalışmaya başladı. 1866’da Helene Grimm ile evlendi. Carl 53 yaşındayken çiftin 6 çocuğu vardı. 1868’de Carl birincisi olduğu ve bugün ki teknik üniversitenin öncüsü olan Münih Politek okulunda bir üne ulaştı. 26’sında iken inanılmaz bir Prefesör olacaktı. Linde Rudolf Dizel‘in de daha mükemmelleştireceği ilk makina labaraturarını Politeknikum da kurdu. Linde 1871’de „En iyi soğutma süreci“ hakkında bir deneme yayınladı.
Buna öncelikle bir çok bira fabrikası ilgi gösterdi. Linda kısa sürede üzerinde çalıştığı yeni makinasıyla onların ihtiyacını karşıladı. Linda modern soğutmanın temellerini oluşturdu. Bugün Augsburg Makine fabrikasında tasarlanmakta olan soğutucudan bir tane tasarladı. Amonyakla çalışan buzdolabının ardından ikincisini yaptı. Mekanik çalışma öncesinde yapılmış olan gazın soğutma prensibi ikisiyle birlikte oldu. 1873, biranın hazırlanmasında mayalanmayı sabit sıcaklıkta tutan bir soğutucu makinanın yapımını teşvik eden hocalar için Paraffin saflaştırma soğutması için bir rekabet yılıydı. Bütün Avrupada, özellikle ilk olarak 1877’de Triest’te tornacı olan ve ayrıca Münihte Meizer Actien Bira fabrikası, Spaten, Hollanda da ki Heineken ve Danimarka da ki Carlsbergin bu yeni soğutma tekniğine yoğun ilgi gösteriyordu. 21 Haziran 1879 tarihinde yaptığı öğretimin mucidi oldu. İki bira imalatçısı, 3 kurucuyla birlikte „Liderin buz makineleri AG toplumu hayata „ diye adlandırılan şirketi kurdu. (Bugün Linde AG) Şirketteki diğer hissedarların aksine hiç bir sermaye getirmemesine rağmen patenti üzerine almıştı. Şirket kısa süre içinde Avrupada soğutma kalitesi alanında bir lider oldu. Ayrıca hafif kış boyunca da tercih edildi. Bu yüzden Alman birası ile sıcaklık ayarlarındaki mayalanma da gereken doğal buzlanma sıkıntısı çıktı. Biranın mevcut rezerasyonları yapay buzu eritti. Soğutucular aniden sıvılaşmaya başladı. Ve Linde teslim etti. Linde gıda maddeleri ve çoğu buz tesisi için soğutucu depolar yavaş yavaş inşa ettirdi. Ancak süt ve klor-karbondioksit likefoksionlarından pisleri üzerine yöntem gerekiyordu. Şirket zenginleşti; 1890 da Linde yeni şirketin denetleme kurulunu faaliyete geçirdi. 1892 den 1910’a kadar Prefesörler işe aldı. Karşıt akım sürecinin başlangıcında St. William Thomas, Pescott Joule ve James’ın işlerinin temelinde Linde ilk kez büyük miktarda hava sıkıştırması yapabilmişti.
O zamanlar Linde fiziksel düşük sıcaklık çalışmaları ve fonksiyonel damıtma ile havanın bileşenlerinin ayrılabilmesini ilk kez mümkün kıldı. 1901 de azot ve oksijen üretimi için tesis inşaa ettirdi. Linde 1903 de güney Münihte ve Höllrıegelskreuth’da bugün ki Linde grubun en büyük tesisi olan üretim tesisini inşa ettirdi. Linde bilimsel, mühendislik derneklerine üye idi. Ayrıca diğerlerinin yanında o, Physikolosch-Technischen Reichenstatin mütvelli heyetinde ve Bayeriş Akademi bilimininde üyesiydi. Alman soğutucu derneğinin de başkanı oldu (DKV). 1903 yılında Alman müzesinin kuruluşunda yer aldı.
O Prinzregert Litpolun Bevara Kraliyet Liyakot nişanıyla onurlandırıldı ve Kişisel asaletinde spariş tüzüğünün temeli ödülüne layık görüldü. Linde Simens’in yüzüklerinin ilk kazananlarındandı. 1910 yılında artık başarılı şirketinden çekildi ve oğulları Friedick ve richard’a devretti. Linde AG 1929 dünya krizinde yerini korudu ama güçlü darbeye karşı koyamadı. Şirket Carl von Lindenin 92 yaşında ölümünden önce kendini toparladı ve tekrar kar elde etmeye başladı. Carl’ın mezarı Waldfriedhofs Münih eski bölümünde yer almaktadır. (nr: 139-W-9b)
Değerlendirme: 0.0/0
Sayaç: 1757 | Ekleyen: jungnet | Etiket: Linde AG, Karl von Linde, carl von Linde
Toplam Görüş: 0
avatar