Özgüveni Dizginle!

Ich hatte Erfahrung. Wegen dieser Erfahrung habe ich entschlossen, dass Selbstvertrauen nicht gut ist. Deswegen dachte ich so und habe diese Geschichte geschrieben.
Doğu illerinden büyük bir üniversitenin Kampüsündeyiz. Bir mühendislik ve bir de edebiyat öğrencisi okul kantininde çay muhabbeti yaparlar. Mühendis öğrencimiz alanının dışında bir çok işle meşguldür. Edebiyatçı öğrencimiz ise farklı alanlarla ilgilense bile kendi alanından fazla sapmaz ve başarıyı daima kendine kriter olarak görmektedir. Edebiyatçı öğrencimiz, Mühendis arkadaşımıza önceden edindikleri deneyimlerden yola çıkarak bazı uyarılarda bulunur.
__Bak dostum, sen gelecekte çok büyük bir mühendis olmalısın. Fakat seninde bildiğin gibi alanın dışı işler boş. Alanına dön. der ve mühendis arkadaşına öğütler söyler önemli taktikler verir.
Mühendis arkadaşımızın özgüveni o kadar iyi gelişmiştir ki alanının dışında kişisel gelişim, edebiyat, inşaat vb... alanlarda yetkinleşir. Okulda başarıya büyük ilk adımları atar.
Bir ay sonra...
Bu öğrenci arkadaşlarımız tekrar bir gün kantinde çay muhabbeti yaparlarken Mühendis öğrencimizin oldukça fazla ileri adım attığı görülmektedir. Edebiyatçı öğrencimiz bunu fark eder ve çok sevinir. Fakat Mühendisimizin özgüveni oldukça fazla ve neredeyse ego tatmini dönüşmek üzeredir. Edebiyatçı arkadaşına;
__Ben mühendisim. Çok büyük biri olacağım ve bir projeye atıldım. Araba yapıp suyla çalıştıracağım.
Gibi sözler sarf eder. Edebiyatçı öğrencimi onu fazla egoist olduğunu cin olmadan adam çarpmaya benzediğini belirtir. Biraz kırıcı olmamak için alttan alarak,
__Bak yanlış yaparsın. Hevesini kırmak istemem lakin cin olmadan adam çarpmak gibi bir şey bu. Önce öğren. Yetkin ol daha sonra ki işler bunlar. Fazla özgüven zarardır.
Özgüvenini Dizginle! Der.
Fakat mühendis öğrencimiz dinlemez.
3 Ay Sonra
Mühendis arkadaşımız araba yapmaya kalkışmış lakin derslerden neredeyse kalmış. Durum vahim. Dersler felaket, ilme dair hiç bir şey yok. Egoist hal boy göstermiş ama ortada araba dahi yok.
 

Değerlendirme: 5.0/1
Sayaç: 1529 | Ekleyen: jungnet | Etiket: özgüven, Özgüveni Dizginle!
Toplam Görüş: 0
avatar