Almanca Kalıp Kavram Sözlüğü

Yan cümle, edat, bağlaç gibi önemli kalıp ve kavramlara ilişkin Almanca-Türkçe Sözlük.
Misaldass, obwohl, aber, jedoch, wenn, obschon, weil, wo, indes, übrigens, um zu, weder ... noch, je mehr... desto mehr... 

Önsöz

           Bu Almanca – Türkçe yapısal kalıplar sözlüğü hazırlanırken Almancayı, hem birinci dil olarak hem ikinci dil olarak hem de yabancı dil olarak öğrenenler göz önünde tutulmuştur.

Sözlüğümüz bilindik kelime sözlüklerinden farklı olarak sadece Almanca’daki yapıları, kavramları bünyesinde barındırmaktadır. Örneğin; “dass, weil, obwohl, durch, je desto, obschon, zwar” vs. gibi yan cümlecikler ve bazı temel kalıplar sözlüğümüzün ana unsurlarını oluşturmaktadır.

Mevcut kalıbın türü (Konj. / Adv. / Präp.), Türkçe karşılıkları, Almanca ve Türkçe cümle içinde örneklemeli kullanımı, yapısal özelliği, bilinmesi gerekilen bir husus varsa özel notu, ilave ek yapılar ve alt kavramları özellikli olarak ele alınmıştır.

Kalıp sözlüğü bölümü harici'nde, ayrıca Almanca’daki zamanlar, pasiv, relativ, bağlaç gibi yan cümlecikler, sıfat çekimleri,  modal fiiller, edatlar gibi belli başlı dil bilgisi verilerine de kısaca değinilmiştir.

Benzer Anlamlılar

Aber (ama, fakat): indes, aberwitzig, andererseits, hinwiederum, wiederum, unabhängig davon…

Dass (-dığını): damit, um…

Weil (-dığı için, için): alldieweil, da, sintemal, denn…

Obwohl (-e rağmen): obzwar, obgleich, obschon, wenngleich…

Trotzdem (buna rağmen, yine de): dennoch, dessen ungeachtet, gleichwohl, nichtsdestotrotz, nichtsdestoweniger…


Özet

Almanca dass, weil, je..desto, wenn, um zu... gibi kavram, kalıp ve bağlaçlara özgü sözlüktür. Türkçe, Almanca ve İngilizce örnekli açıklamalarla sunulmuştur.

Belgeyi İndir (1.18 Mb)

Değerlendirme: 5.0/5
PDF Önizle
Sayaç: 2080/1903 | Ekleyen: jungnet | Etiket: Kalip Sözlügü, um zu, sözlük, Deutsches Wörterbuch, wörterbuch, obschon, obwohl, dass, weil, wann
Toplam Görüş: 0
avatar