Unsere neue Welt - Yeni Dünyamız

Vor 20 Jahren begann neues Leben und neue Welt in der USA. Jetzt begannen wir in dieser neuen Welt zu leben. Was ist diese neue Welt und neues Leben? 
Bundan yıllar önce ilk tomurcukları atılan ve yüzyıllar öncesine kadar hayali bile edilemeyen bir dünyadan bahsediyor. Bizim dünyamızdan çok daha farklı ama dünyamızda yaşayan bir dünya bu. Yaratıcının lütuflarından birisi olmasına rağmen yüzyıllar önce olduğu gibi bu günde bu dünyanın yaratıcısı olduklarını savunup, öyle inananlar var. Binlerce yıl önce yaşadığımız dünyanın asıl yaratıcısının Allah (c.c.) olmadığını söyleyip,  kendilerini ilah ilan edenler oldu. Bu gün bu çağ bitti mi sanıyorsunuz. Yaşadığımız dünya için belki evet, ama bahsettiğim dünya için durum eskisi gibi devam ediyor. Dünyamızla neredeyse aynı özellikleri barındıran bu dünyada da insanların bir çoğu yok eden tarafı daha çok benimsemekte.

Çok uzun değil, sadece 20 yıl öncesine yolculuk  yapalım, yani tomurcukların atıldığı ilk yıllara, Amerika birleşik devletlerine yol alalım. İlk temelleri burada atılmıştı. Biz insanların adlandırdığı gibi, bu dünyayı ilk kuran kişi bir insan oğluydu. Aslında öğle değildi. Çünkü kendisi de kurmadığını yada yaratmadığını dile  getirmiş, sadece var olanı keşfettiğini belirtmişti. Onun da belirttiği gibi bu dünya ezelden beri vardı. Ama bizler keşfedememiştik. 1000 yıl öncesine kadar Amerika'nın keşfedilemediği gibi. Aslında keşfetme mevzusunda biraz çelişkili durum arz etmektedir. Biz, yani beyaz Avrupa kökenli insan topluluklarının fark edemediği, göremediği her şeye bilinmeyen olarak adlandırılmıştır. Biz keşfettiğimizi söyleyip, Amerika'ya gittiğimizde Kızıl derili yerliler zaten keşfetmiş ve yaşamlarını düzene koymuşlardı. Onlar keşfedildi diye bir ibare kullanamazlar herhalde.

Yaratıcının yaratığı 18 bin alem içerisinde fazla diğer alemlere dalmadan, bahsine değindiğim alemimize geri dönelim. Bu alem topraktan, ağaçtan, canlıdan ve dahası hava ve sudan münezzeh yapıya sahip bir alem. Rüya ve ışık alemlerinde olduğu gibi. Alemin kralları, asker ve köleleri var. Ama daha kötüsü ise bu alemi de günümüz dünyasına benzetmiş durumdayız. Bizler dünya dışında ki alemlere gidemeyeceğimize bazıları tarafından inandırılmışızdır. Halbuki, Rüya alemine, cinler ve ruhlar alemine de gitmemiz mümkün. Tek önemli unsur gidiş yollarını kullanmaktır. Her alemin bir kapısı ve giriş üslubu vardır. Uyku, rüyalar aleminin kapısıdır. Usul ise uyumaktır. Cinler ve diğer alemlerinde birer veya bir kaç kapısı ve usulleri vardır. İnsanlara has olan boyuttan çıkmak yani, 3. Boyuta geçmek bu işin usulüdür. Bu alemlere her insanın giremediği gibi, sözü geçen alemde her insan girememektedir.

Peki bahsi geçen alemin adı nedir?
Sözünü ettiğimiz alemin adı "İnternet'tir." Dünyamızla benzer özellikleri olan ama biraz daha farklı bir mantığa sahip yaşam biçimi vardır. Dünyada toprağa, İnternette alana (Sunucu), dünyada krallık veya devletler, İnternette ise site veya ağlara ihtiyaç vardır. Dünyamızda yüzlerce devlet ve geniş topraklar vardır. İnternette ise daha büyük alanlar söz konusu. Milyarlarca site ve sonu bilinmeyen alanlar bulunuyor. Uzay gibi düşünülebilir. İnternet alemine girmenin kapısı aracılardır. Bilinen en yaygın aracılar; Bilgisayar, Tablet, Cep telefonu ve ya benzer araçlardır. Yöntem ise aracıyı uygun şekilde kullanıp gezinti yapmaktır. İnsanların sadece kullanabildiği bu alemde kaybolmak ve bağımlı olmak gibi psikolojik hastalıklarda söz konusudur.

Dünyamızda mevcut her devletin bir özelliği, yönetimi ve prensipleri vardır. Bu devletlerin tümü de insanlar tarafından kontrol edilmektedir. İnternet alemi de böyledir. Her sitenin kontrol edeni ve sahibi vardır. Kimi devletler bir kişiye aitken, kimi devletler ise bir oluşuma veya topluluğa aittir. 

İnternette sitelerin özellikleri
Dünyamızda ki her devletin yönetim biçimi veya özelliği olduğu gibi, sitelerinde özellikleri, dilleri, kültürleri ve yönetim biçimleri vardır. Bizim kullandığımız devletçilik mantığına karşın internette benzer ama farklı özelliklerde olanları kullanılır. Dünyamızda Demokrasi, Monarşi, Başkanlık tipi, Komünizm vb. yönetim ve sistemler varken, internette Blog, Forum, Portal, Galeri, Wiki, Video vb. sistemler vardır. Sitelerin dilleri insanların konuştuklarından biraz farklıdır. Kendi aralarında konuştukları ayrı, insanlarla konuştukları ayrı dilleri vardır. Dünyamızda bütün insanların bilmesi gereken ortak bir dil olduğu gibi, internette de bir dil vardır. Bu dilin adı "HTML" dir. Sitelerin çoğunluğu bu dili bilmektedir. Bunun dışında konuşulan ve kullanılan; PHP, ASP, CSS, JS, JQUERY, Perl, Delphi, C#, C++ gibi yaygın özellikte ki dillerdir.

Siteler arasında bir rekabet, bir savaş daima insanlar arasında olduğu gibi vardır. Fakat dünyamızda aslında devletler değil, insanlar savaş yaparlar. İnternettede bu böyledir. İnsanlar harp çıkarır ve siteler üzerinden savaş yaparlar. Fakat bu savaş kanlı yada sıcak savaş değildir tabi. Rekabet maksatlıdır. Ama askeri birimlerde internette yer almaktadır. Çünkü dünyamızda olduğu gibi kötü insanlar internette de yer almaktadır. Teröristler ve Anarşistler. İnternete bunun adı vürüsler ve Spamlardır. İnternette biraz daha gelişmiş olarak kendini gösteriyor. Trojenler, truva atları, virüs ve spamlar insanlar için zararlı birer düşman gibidir. Sitelerin can düşmanlarından olan virüs ve spamlar sitelerin çöküşüne, yok oluşuna sebep olabilmektedir. Dünyamızda devlet yöneticilerine başkan, Terörist başlarına da katil yada suçlu denilirken, İnternette biraz daha farklıdir. Çünkü internette virüs, spam vb. oluşturan, bunlara destek verenlere Hacker denir. Ama iyi ve kötü olmak üzere iki tür Hacker vardır. Siyah şapkalılar, beyaz şapkalılar. Siyahlar kabusumuz, beyazlar kurtarıcılarımızdır. Sitelerin yöneticilerine, yani başkanlarına ise Webmaster denilmektedir. Görevi siteyi büyütmek, kontrol etmek geliştirmek ve korumaktır. Dünya gibi düşünün. Bir devlet var. Devletin vatandaşları ve ziyaretçileri yani turistleri var. Sizde başkansınız. Teröristler, Anarşistler ve suçlular var. Ordunuz ve askerleriniz de var. Tabi ajanlarınızda. İşte internette de böyle. Siteler var. Her sitenin kendine özel üyeleri ve konukları var. Sitenin bir de webmasterı bulunuyor. Sitenin düşmanları, Hackerlar, onların orduları olan virüslar ve spamlar var. Tabi casusluk eden botları da unutmamak gerek. Sitenin ordusu SSL ve Antivürüs Programı. Hayat böyle devam ediyor.

İnternette en büyük siteler söz sahipleri kim?
İnternetin devi, hatta en iyi dostu olarak adlandırabileceğimiz "Google" dır. Dünyayı, yani interneti ayağımıza getirir. Günümüzde birleşmiş milletler gibi çalışmaktadır. Sonrasında ise bütün insanları nüfuslarında bulunduran sosyal medya siteleri vardır. Amerika ve Avrupa gibi. Çifte vatandaşlık meşhurdur buralarda. bunlar; Facebook, Twitter, Friendfeed, Google+ vb. gibi özgün sitelerdir.

Peki bir insan kaç devletin yani sitenin yetkilisi olabilir?
Dünyada biraz zor ama İnternette kolay. Öncelikle siteleri yönetebilmek için o sitenin konuşulan dilini, kültürünü iyi bilmek gerekir. Yani programlama dili ve site mantığını bilmek gerek. Sonra yönetim işi geliyor. Ayrıca dünyada ki para internette de geçmektedir. Alan, site almak için savaşmaya gerek yoktur. Paranızla alırsınız. Günümüzde de böyle değil mi artık?
Ben de bir webmaster sayılırım. Çünkü yönetimimde bir kaç site bulunuyor. İnternette bir birlik kurmuş durumdayım. Her birinin kendine özgü vatandaşları yani kullanıcıları, turistleri var. Gencmevtoo.net sitemin altında diğer sitelerimi toparlamış durumdayım. Gencmevtoo birliği denilebilir.

Sanal alem için tek kelimeyle "Yeni Dünyamız" denilebilir.

Şimdilik fantastik bir bakış açısıyla İnternet alemini ele aldım. İlerleyen zamanlarda İnternet alemine farklı açılardan yine fantastik bir bakış açısıyla yaklaşacağım.
Değerlendirme: 5.0/1
Sayaç: 1576 | Ekleyen: jungnet | Etiket: yeni dünya, neue Welt, unsere neue Welt
Toplam Görüş: 0
avatar